Jak zarobić dodatkowe pieniądze? Praca dodatkowa!

Zespół Rain

Zespół Rain

June 28, 2022

Jeśli sądzisz, że masz wystarczająco dużo wolnego czasu, ale praca na etat wydaje się zbyt wymagająca, zastanów się nad pracą dodatkową lub sezonową!

Praca dodatkowa to zajęcie, którego podejmujesz się poza swoją regularną pracą. Zazwyczaj termin "pracy dodatkowej" odnosi się do posiadania własnej firmy, freelancingu lub pracy na umowę zlecenie. W przypadku pracy dodatkowej obowiązki wykonujesz według SWOJEGO własnego harmonogramu. Ty ustalasz godziny pracy i w wielu przypadkach - same stawki! Wszystko polega na znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy lub dziedziny, w której się specjalizujesz. I nagle - bum! Zaczynasz zarabiać dodatkowe pieniądze. 

Praca dodatkowa lub dorywcza wymaga również mniej zaangażowania niż praca na etat - można się jej podjąć tylko przez kilka godzin w tygodniu, jeśli akurat znajdziesz wolny czas.

Praca dorywcza

W ciągu ostatnich kilkunastu lat praca dorywcza staje się coraz bardziej popularna jako opcja zarobkowa. Oto niektóre z najlepszych opcji:

Przewóz osób/dostarczanie jedzenia

Uber, Bolt, Glovo - można by wymieniać w nieskończoność. Są to jedne z najpopularniejszych firm specjalizujących się w przewozie osób, dzięki którym możesz zarobić dodatkową gotówkę. Najprawdopodobniej również, najwięcej też o nich słyszałeś w ciągu ostatnich kilku lat. Może chcesz dostarczać jedzenie bezpośrednio do klientów? A może podoba Ci się pomysł bycia współczesnym szoferem? Najlepsze jest to, że większość z tych firm nie wymaga żadnych dodatkowych kwalifikacji, oprócz chęci zarobienia dodatkowych pieniędzy i niezawodnego pojazdu!

Remonty domu czy mieszkania

Jesteś zręczny i silny? Posiadasz nieprzeciętne umiejętności jeśli chodzi o remont domu? Malowanie lub mycie myjką ciśnieniową nie sprawiają Ci problemu? Chciałbyś zarobić dodatkowe pieniądze, pomagając ludziom w przeprowadzce? Sprawdź czy ktoś nie szuka takich osób np. na OLX lub Fixly. 

Opieka nad dziećmi, zwierzętami domowymi i sprzątanie

Zarejestrowanie się na stronach internetowych jako opiekun do dzieci lub jako opiekun do zwierząt, to kolejny sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy - pracujesz według ustalonego przez Ciebie grafiku! Będziesz musiał stworzyć swój profil i przedstawić doświadczenie - im dokładniej wypełnisz profil, tym większe masz szanse na zdobycie klientów. Możesz też spróbować rozejrzeć się w okolicy lub zapytać przyjaciół i rodziny, czy nie potrzebują pomocy przy dzieciach lub zwierzętach domowych. To samo tyczy się sprzątania domów.

Niekonwencjonalne prace dodatkowe

Nie chodzi tylko o dobrze wszystkim znane rodzaje zajęć dodatkowych. Być może posiadasz umiejętności, które nie mieszczą się w zakresie najbardziej rozpowszechnionych prac dorywczych. Jeśli jesteś nieco bardziej kreatywny i masz szczególny talent, poniższe zajęcia dodatkowe mogą być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

Life coaching i fitness

Jeśli pasjonujesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, możesz to wykorzystać do zarabiania dodatkowych pieniędzy poprzez inspirowanie i motywowanie innych ludzi. Na tym właśnie polega life coaching i fitness. Możesz oferować konsultacje za stawkę godzinową, a nawet stworzyć własną stronę internetową i bloga z kursami online.  

Sklepy internetowe z rękodziełem 

Jeśli jesteś szczególnie kreatywny lub po prostu masz talent do tworzenia, sklep typu Pakamera jest świetnym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy! Jest to serwis internetowy, gdzie ludzie sprzedają dosłownie wszystko - od własnoręcznych dzieł sztuki aż po biżuterię. Jeśli biegle posługujesz się programem Photoshop, możesz tworzyć produkty cyfrowe, takie jak szablony używane w mediach społecznościowych lub naklejki. 

Korepetycje

Nawet jeśli nie masz doświadczenia w nauczaniu w pełnym wymiarze godzin, możesz wykorzystać swoją wiedzę, aby pomóc miejscowym uczniom (lub udzielać lekcji on-line). 

Doradztwo w zakresie mediów społecznościowych

Media społecznościowe stają się coraz ważniejsze dla firm. Mimo tego, doradztwo w ich zakresie nadal pozostaje niszową kompetencją. Niektóre osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają nawet własnych profili na portalach społecznościowych, nie mówiąc już o profilach firmowych. Jeśli masz dużą liczbę obserwatorów w mediach społecznościowych i uważasz, że potrafisz tworzyć content przyciągający odbiorców, spróbuj dotrzeć do lokalnych firm. Zapytaj, czy potrzebują one pomocy w reklamowaniu swoich produktów lub usług w mediach społecznościowych. Możesz dostawać wynagrodzenie za stawkę godzinową lub za pojedynczą publikacje na portalu.

Blogowanie

Prowadząc bloga możesz zarabiać na kilka sposobów. Jeśli znajdziesz temat, który Cię pasjonuje, praca stanie się dla Ciebie przyjemnością! Możesz skorzystać z jednej ze znanych platform blogowych, gdzie zarabiasz w zależności od tego, jak dużo wyświetleń zdobędzie twój post. Możesz założyć też własną stronę internetową i zarabiać na marketingu partnerskim (tzw. posty sponsorowane) lub sprzedawać produkty bezpośrednio ze swojego bloga. 

Freelancing

Możesz wykorzystać niemal każdą umiejętność, jaką posiadasz i przekształcić ją w karierę freelancera. Jedne z najbardziej popularnych zajęć to: projektowanie graficzne, copywriting, praca jako lektor, edycja wideo, marketing w mediach społecznościowych i tworzenie stron internetowych. Freelancing został okrzyknięty najbardziej kreatywną pracą dorywczą 2021 roku. 

Inne sposoby na zarobienie szybkiej gotówki

Możesz również szybko zarobić w inny sposób, jeśli freelancing i prace dorywcze Ci nie odpowiadają. 

Sprzedaj swoje rzeczy

Poszukaj w domu rzeczy, których już nie potrzebujesz. Najlepiej szukać takich, o których istnieniu zapomniałeś lub których nie używałeś od co najmniej roku. Ubrania możesz sprzedać za pomocą popularnej aplikacji Vinted. Natomiast Facebook Marketplace czy OLX są świetnymi i bezpiecznymi miejscami, gdzie możesz sprzedać meble i artykuły gospodarstwa domowego.

Weź udział w badaniach naukowych

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można otrzymać wynagrodzenie za udział w badaniach naukowych. Wpisz w Google hasło "badania naukowe" i sprawdź, ile jest dostępnych w Twojej okolicy badań naukowych. Nie oznacza to, że musisz ryzykować własne zdrowie. Czasami będziesz musiał po prostu wypróbować nowy krem do twarzy lub przetestować smak nowej przekąski. 

Ankiety online

Choć najprawdopodobniej nie zarobisz zbyt wiele wypełniając ankiety online, z pewnością możesz zarobić chociaż trochę. Jest to bardzo pasywny sposób na otrzymanie dodatkowego wynagrodzenia, ponieważ możesz pracować słuchając muzyki lub oglądając film. Wszystko to w zaciszu własnego domu. 

Bez względu na to, w jaki sposób zdecydujesz się rozwijać swoją działalność czy jaką pracę dodatkową podejmiesz, zespół Rain Ci kibicuje :)