Przedstawiamy najlepszy poradnik obniżania domowych opłat i rachunków

Zespół Rain

Zespół Rain

June 1, 2022

Jak zapewne wiesz, rachunki za prąd czy opłaty za gaz mogą czasami zaskoczyć. Mimo, że pojedynczy rachunek może czasami wydawać się mało znaczący względem całkowitego budżetu, koszty zaczną narastać jeśli nie poświęcisz im wystarczającej uwagi. Poprzez drobne zmiany, wprowadzone do naszych gospodarstw domowych, jesteśmy w stanie wpłynąć na rachunki za media, w przeciwieństwie do wysokości czynszu czy kosztów utrzymania samochodu. Przedstawiamy kilka propozycji, które pozwolą obniżyć opłaty za prąd, wodę i gaz.  

Zmniejszenie opłat za ogrzewanie czy klimatyzację

Nasza wygoda jest priorytetem, ale zdziwisz się jak zmniejszenie temperatury w domu o jeden czy dwa stopnie może wpłynąć na wysokość rachunków. Aby uniknąć dużych kosztów, warto spróbować używania wiatraków w okresie letnim zamiast klimatyzacji lub ogrzewaczy pomieszczeń w zimie. Początkowo różnica temperatur może dawać się we znaki, ale następnego dnia ciało powinno przyzwyczaić się do nowej temperatury. Zanim się obejrzysz twoje oszczędności zaczną się zwiększać!

Jeżeli możesz tego uniknąć, nigdy gwałtownie nie zmieniaj temperatury. Jeśli wracasz z wakacji, a w twoim domu jest 27°C, oprzyj się pokusie ustawienia termostatu na 20°C. Wybierz raczej temperaturę 24°C, a dopiero później konsekwentnie ją zmniejszaj. Ten prosty trik zapobiega przeciążeniu systemu grzewczego, a także stopniowo ochładza pomieszczenia. Dzięki jego zastosowaniu zauważysz, że funkcjonowanie w wyższych temperaturach jest o wiele lepsze, niż ci się wydawało! Jeśli chodzi o efektywną klimatyzację gospodarstwa domowego i oszczędzanie, warto pamiętać jedną rzecz: to jest maraton, a nie wyścig!

Mamy również sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania w chłodniejszych miesiącach: koniecznie sprawdź uszczelki w drzwiach i oknach - zwłaszcza jeśli żyjesz w nieco starszym domu, czy mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nowoczesne drzwi i okna wpuszczają małą ilość zimna do środka - starsze mieszkania mogą nie spełniać tego zadania. Gdy zauważysz przeciąg lub chłodne powietrze dochodzące z okna, jest to znak, żeby wymienić okna lub uszczelki. 

Zmniejsz zużycie wody i ścieków

Zmniejszenie zużycia wody jest jednym z najprostszych sposobów, aby zaoszczędzić pieniądze na miesięcznych rachunkach i być przy okazji pro-eko! Oto kilka szybkich i prostych sposobów, aby to osiągnąć:

 • Bierz krótsze, zimniejsze prysznice. Myślisz, że nic nie pobije długiego gorącego prysznica? Poczekaj, aż zobaczysz swoje oszczędności!
 • Pierz ubrania w zimnej wodzie, a nie w gorącej. Zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie nowoczesne detergenty i pralki są w stanie prać ubrania tak samo skutecznie w zimnej wodzie, jak i w ciepłej.
 • Jeśli jeden z twoich kranów przecieka, należy go wymienić. W tym przypadku nie ma zbyt wiele do wyjaśniania - przeciekające krany nie są wydajne i jedyne, co powodują, to zwiększanie twojego rachunku za wodę.
 • Nie spłukuj wody w toalecie częściej, niż musisz. Ile razy zdarzyło ci się wydmuchać nos i odruchowo wyrzucić chusteczkę do toalety? Wszystkie niepotrzebne spłukania zwiększają wysokość twojego rachunku!

Oszczędzaj na opłatach za światło i prąd

Zmiana nawyków dotyczących zużycia prądu jest kolejnym sposobem oszczędzania na rachunkach. Gdy wychodzisz z pokoju - koniecznie wyłącz światło. Włączaj je tylko wtedy, kiedy jest ci potrzebne. Im więcej świateł jest zapalonych, tym więcej kosztownej energii zużywasz.

Rozważ również instalację regulatorów oświetlenia w całym domu (tzw “ściemniaczy”). Umożliwiają one ręczne sterowanie intensywnością światła, zapewniając jej stały poziom, a przy tym są niedrogie. Przykładowo, regulatory możesz ustawić na 50%, a światło będzie już zawsze świecić z daną intensywnością. W konsekwencji, Twój rachunek za prąd również się zmniejszy!

Urządzenia energooszczędne

Urządzenia gospodarstwa domowego stają się coraz bardziej technologicznie zaawansowane, a przez to są zdecydowanie wydajniejsze. Oto lista urządzeń, które mamy na myśli:

 • pralki/suszarki do ubrań
 • lodówki/zamrażarki
 • mikrofalówki
 • piekarniki
 • zmywarki 
 • telewizory 
 • komputery 
 • a nawet słuchawki prysznicowe!

Jeśli planujesz kupić duże urządzenie elektryczne sprawdź, z należytą starannością, co jest dobre dla środowiska (i twojego portfela), wybierając urządzenia energooszczędne.

Złota rada: jeśli kupujesz nowe urządzenie, sprawdź tzw. klasę energetyczną (zwykle w formie dużej naklejki np. na lodówce w sklepie). To najprostszy sposób, aby zidentyfikować, które urządzenie jest energooszczędne i pomoże Ci w oszczędzaniu.

Urządzenia smart energy 

21. wiek pociąga za sobą wiele innowacji technologicznych, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia smart energy i automatyzację domu.

Sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem za pomocą smartfona lub innego urządzenia byłoby całkiem wygodne, prawda? Warto więc pomyśleć np. o zmianie Twoich starych termostatów w kaloryferach na nowe, inteligentne. Pozwalają one całkowicie kontrolować temperaturę w domu, nawet jeśli obecnie w nim nie przebywasz. Dodatkowo, taki termostat jest w stanie nauczyć się, jak najefektywniej regulować temperaturę. Nie musisz nawet kiwać palcem, żeby zaoszczędzić!

Czy kiedykolwiek wyszedłeś z domu, martwiąc się, że prawdopodobnie zostawiłeś włączony telewizor lub światła? W takim wypadku, możesz zainstalować system smart home, który jest połączony z urządzeniami domowymi i oświetleniem! Jest wiele produktów dostępnych na rynku. Od wtyczek, które możesz podpiąć do dowolnego gniazdka do którego podłączony jest Twój telewizor, aż do bardziej skomplikowanych systemów inteligentnego oświetlenia np. marki Philips, sterowanych za pomocą smartfona. Nawet jeśli nie jesteś w domu, możesz w banalny sposób otworzyć aplikację i zobaczyć, czy światła są wyłączone. Jeśli nie - wystarczy tylko kliknąć palcem!

To jeszcze nie wszystko! Oprogramowania inteligentnych asystentów osobistych (np. Siri od Apple i Alexa od Amazon), które znajdują się w smartfonach i głośnikach, mogą również wyłączać światło za pomocą głosowych poleceń. Wyobraź sobie, że na koniec ciężkiego dnia leżysz w łóżku, a światło w salonie jest nadal włączone. Myśl wstania z łóżka wydaje się okropna, prawda? Spójrz, za pomocą krótkiego “Alexa, wyłącz światło w salonie”, nie będziesz musiał nawet wstać! Nie wydaje Ci się to wygodne?